sobota, 25 stycznia 2014

Smartkryptor

W Transkryptorze trzymamy się zasad, dzięki którym nasze transkrypcje są dokładne i przejrzyste, ale zasady są nic nie warte, jeżeli nie zarządza nimi inteligentna osoba transkrybująca.Zasada „Piszemy wszystko”

Jedną z głównych zasad dla transkryptorów transkrybujących nagrania wywiadów jest zasada „Piszemy wszystko, bo każde słowo jest ważne”. Proszę spojrzeć jak sprawdza się to na poniższym przykładzie, osoby wypowiadającej się nawróceniu: „Przeżyłem taką metanoję, przeżyłem nawrócenie, i to było, to wydarzenie kładzie już później takie, wyznacza dalsze moje życie.” W tym zdaniu ważne są dwie rzeczy: fakt nawrócenia na wiarę i lapsus językowy, gdy respondent mówi „to wydarzenie kładzie już później takie” a następnie się poprawia” „wyznacza dalsze moje życie”.  Tutaj bardzo ważne jest słowo „kładzie”, ponieważ występuje ono między innymi w zbitce „kłaść się cieniem”.

Zasada Edycji

W naszej firmie mamy do czynienia z różnymi nagraniami, często są one bardzo niewyraźne i mówione chaotycznie. Dlatego przyjmujemy zasadę edycji błędów. Edycja błędów sprawia, że finalny tekst jest przejrzysty i wygodniej go się czyta. Weźmy taki przykład, respondent mówi „Dlatego że Mariusz był, nie pojechaliśmy, chory, na tą wycieczkę”  Należy  poprawić na  „Dlatego że Mariusz był chory nie pojechaliśmy na tą wycieczkę”. Natomiast tutaj pojawia się sprzeczność, ponieważ zasada „Edycji” koliduje z zasadą „Piszemy wszystko”.

Smartkryptor

Smartkryptor- Inteligentny Transkryptor
Wyjściem z tej sprzeczności jest zrozumienie transkrybowanego tekstu. Osoba transkryptora, dysponująca wrażliwością i inteligencją, potrafi wybrać, które elementy należy edytować, a które zostawić. Tylko zrozumienie sytuacji wywiadu i spojrzenie z zewnątrz pozwala na mądrą edycję, czyli taką, która nie ingeruje w treść wywiadu. Dlatego pierwszą zasadą Transkryptora jest zatrudnienie inteligentnych osób.

opublikowane w dziale ZASADY

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz