ZASADY

W Transkryptorze trzymamy się zasad, dzięki którym nasze transkrypcje są dokładne i przejrzyste, ale zasady są nic nie warte, jeżeli nie zarządza nimi inteligentna osoba transkrybująca.


Zasada „Piszemy wszystko”

Jedną z głównych zasad dla transkryptorów transkrybujących nagrania wywiadów jest zasada „Piszemy wszystko, bo każde słowo jest ważne”. Proszę spojrzeć jak sprawdza się to na poniższym przykładzie, osoby wypowiadającej się nawróceniu: „Przeżyłem taką metanoję, przeżyłem nawrócenie, i to było, to wydarzenie kładzie już później takie, wyznacza dalsze moje życie.” W tym zdaniu ważne są dwie rzeczy: fakt nawrócenia na wiarę i lapsus językowy, gdy respondent mówi „to wydarzenie kładzie już później takie” a następnie się poprawia” „wyznacza dalsze moje życie”.  Tutaj bardzo ważne jest słowo „kładzie”, ponieważ występuje ono między innymi w zbitce „kłaść się cieniem”.

Zasada Edycji

W naszej firmie mamy do czynienia z różnymi nagraniami, często są one bardzo niewyraźne i mówione chaotycznie. Dlatego przyjmujemy zasadę edycji błędów. Edycja błędów sprawia, że finalny tekst jest przejrzysty i wygodniej go się czyta. Weźmy taki przykład, respondent mówi „Dlatego że Mariusz był, nie pojechaliśmy, chory, na tą wycieczkę”  Należy poprawić na  „Dlatego że Mariusz był chory nie pojechaliśmy na tą wycieczkę”. Natomiast tutaj pojawia się sprzeczność, ponieważ zasada „Edycji” koliduje z zasadą „Piszemy wszystko”.

Inteligentny Transkryptor

Zasada nr 1- Inteligentny Transkryptor
Wyjściem z tej sprzeczności jest zrozumienie transkrybowanego tekstu. Osoba transkryptora, dysponująca wrażliwością i inteligencją, potrafi wybrać, które elementy należy edytować, a które zostawić. Tylko zrozumienie sytuacji wywiadu i spojrzenie z zewnątrz pozwala na mądrą edycję, czyli taką, która nie ingeruje w treść wywiadu. Dlatego pierwszą zasadą Transkryptora jest zatrudnienie inteligentnych osób.




3 ZASADY OZNACZEŃ CZASOWYCH W TRANSKRYPCJI ROZPRAW SĄDOWYCH :

1. Stempel czasowy stawiamy, co dziesięć minut.
2. Stempel i akapit stawiamy na początku każdego segmentu rozprawy.
3. Stempel czasowy stawiamy przy ważnych wydarzeniach w czasie rozprawy. (wstęp, składanie wniosków, przesłuchiwanie świadków)


W BIZNESIE SZUKAMY PARTNERÓW.

Biznes to Biznes. Nie jesteśmy instytucją charytatywną. Firma jest po to żeby zarabiać pieniądze. Jak firma nie będzie przynosiła dochodu to upadnie. 

Na przestrzeni lat nauczyliśmy się paru rzeczy. W zdobywaniu klienta nie są najważniejsze pieniądze, ale współpraca partnerska. Jeżeli czujemy współpracę z klientem to praca będzie się dobrze układać i paradoksalnie właśnie na tym najwięcej zarobimy. W biznesie kierujemy się intuicją, a pieniądze to rzecz wtórna.

Zdarza się, że niektórych klientów nie obsługujemy, gdyż na przykład oferują nam nierówne warunki umowy, na zasadach podwykonawczych, a nie partnerskich. Zdarza się, że niektórych klientów nie obsługujemy, gdyż intuicyjnie czujemy, że współpraca nam nie jest pisana.

Zauważyłem, że często firmy tego nie rozumieją, szczególnie duże firmy, które uważają, że jak dużo płacą i mają renomę to nie można im odmówić.

W Polsce pokutuje przekonanie, że po czasach PRL, kiedy klient musiał się sporo nabiegać żeby zdobyć produkt, teraz musi być zupełnie na odwrót, czyli "klient nasz pan" bez wyjątku. I taką postawę prezentują właśnie te osoby, które w PRLu nie dbały o klienta. Także tutaj potrzeba jest zmiana mentalności, a nie biegunowości o 180 stopni. Wtedy współpraca będzie partnerska.

  

1 komentarz:

  1. Jeśli znów mogę, to w końcowym akapicie wychwyciłam niewielki błąd. Mianowicie dotyczy on końca czwartego wersu w tym akapicie: " Także tutaj 'potrzeba' jest ... " , a czy nie powinno być przypadkiem 'potrzebna jest' ? Pozdrawiam serdecznie ;)

    OdpowiedzUsuń